Blog

Информација о локалним изборима 2012. године

Постојање и рад политичких субјеката имају смисао само ако им је циљ учешће на изборима и улазак у структуре власти јер се само тако може радити на остварењу програмских циљева. ДНС је свој рад између два изборна циклуса (2010-2012. год.) организовао и усмјерио таквом циљу, а у складу са Главним правцима дјеловања ДНС 2009-2013. година утврђеним  на Скупштини одржаној 06.јуна 2009.године у којима је јасно дефинисано да је други правац припрема странке у техничком , организационом,кадровском и материјалном смислу за опште изборе 2010.г.и локалне изборе 2012.године. Остварени раст изборног резултата на Општим изборима 2010. године и већу заступљеност у представничким (законодавним) тијелима и извршној власти на свим нивоима (од локалних заједница, преко кантоналних и ентитетских до заједничких органа БиХ) послужили су као нова развојна платформа за ширење организационе структуре и оснивање нових организационих јединица у свим локалним заједницама у РС (осим општине Источни Мостар) и у новим општинама у Федерацији БиХ.

Формалне припреме за изборе почеле су почетком (изборне) 2012. године. Приједлози одговарајућих одлука утврђени су на 22. сједници Предсједништва ДНС-а (22.02.2012. год). Са ове сједнице Предсједништва свим локалним организацијама упућена су јасна упутства и препоруке у циљу правовремених припрема за изборе.

На истој сједници је именована радна група за рад на припреми политичке платформе и стратегије за Локалне изборе. Она је крајње одговорно приступила раду на овим документима који су усаглашени и усвојени на 8. сједници Главног одбора (07.4.2012. год.).

Од дана расписивања избора до почетка изборне кампање уредно су праћени рокови и задаци прописани изборним законодавством и дати од Централне изборне комисије: пријава за овјеру учешћа на изборима, пријава за овјеру коалиција, подношење кандидатских листи и други послови.

На 9. сједници Главног одбора (07.7.2012. год.) утврђене су кандидатске листе за одборнике (у 64 основне изборне јединице самостално и у у 2 ОИЈ у коалицијама) и начелнике (у 15 ОИЈ самостално и у 6 ОИЈ у коалицијама),и двије кандидатске листе са националним мањинама. Именован је Централни изборни штаб и утврђени циљеви избора.

Кандидатске листе за Градоначелнике и Начелнике су овјерене за сљедеће градове и општине: Приједор, Крупа на Уни, Прњавор, Петровац-Дринић, Оштра Лука, Челинац, Дрвар, Рибник, Осмаци, Гламоч, Шековићи, Братунац, Источно Ново Сарајево, Чајниче и Берковићи.

Коалиције за начелника су овјерене за Гацко (Заједно за Гацко), Котор Варош (СНСД-ДНС), Козарска Дубица (Коалиција за нашу Козарску Дубицу – СДС-ПДП-ДНС-СРСРС), Кнежево (Заједно за Кнежево – СДС-ДП-СРСРС-НДС-ДНС), Осмаке (ПДП-ДНС), накнадно одустали и подржали кандидата СДС, и Сребреница (Коалиција за Републику Српску – СНСД- ДНС-СДС-СП-СРС др В.Шешељ, ПДП- ДП-СНС).

Коалиције за одборнике у СО-а су овјерене за Брчко (СНСД-ДНС) и за Гацко (СП-ДНС-НДС)

Изборни штаб ДНС је на првој сједници одржаној 11. јула 2012. године свим општинским одборима доставио прецизне задатке и упутства о радњама које треба предузети у наредном периоду, а све у циљу правовременог предузимања активности од стране локалних организација и што бољих организационих, кадровских и материјалних припрема за изборе.

Изборни штаб је био свјестан чињенице да само добра комуникација и координација са локалним изборним штабовима може резултирати жељеним резултатом. То је остварено, захваљујући прије свега доброј сарадњи Изборних штабова локалних организација и Централног изборног штаба преко координатора за регије чланова Централног изборног штаба.

У овим изборима испред ДНС је кандидовано 1284 кандидата, са циљем освајања преко 60.000 гласова и стабилизовање на трећој позицији политичких странака у Републици Српској, иза СНСД и СДС, а испред ПДП-а, а најбоља у што већем броју локалних заједница.

Посебно значајна сарадња је осварена са агенцијом ”World mediа” која је била задужена за визуелни и аудио дизајн кампање и која је веома високо оцијењена од старане аналитичара кампање. Јасно се могао препознати континуитет политике ДНС-а.

Када једна странка постане препознатљива по слогану, онда са сигурношћу можемо рећи да је урађен велики посао. Наш слоган ”ријеч је ријеч – провјерено” је постао синоним ДНС-а. Било гдје да је изговорен широм РС и ФБиХ, прва помисао код грађана је био ДНС.

Централни изборни штаб је приступио рјешавању техничких, организационих и материјалних предуслова за кампању. Уређена је унутрашња организација ЦИШ-а и подјела послова. Усвојен је лого и слоган кампање (”ријеч је ријеч – провјерено”). Усаглашени су визуелни и звучни стандарди кампање, организована су снимања материјала за видео спотове и израду штампаних материјала, закључени одговарајући аранжмани са одабраним РТВ кућама, новинским кућама и агенцијама, успостављена квалитетна комуникација са свим локалним изборним штабовима, успостављена регионална координација и тд.

Централни изборни штаб је одржао 9 сједница а рад по секторима и подручјима дјеловања био је сталан.

Локалне организације су доставиле процјене потреба за пропагандним материјалом и планове својих кампања. Локалним организацијама су достављени електронски записи рекламног материјала а затим и записи  звучних и видео материјала за коришћење у изборима. Правовремено су достављени и изводи из коначног бирачког списка за сваку основну изборну јединицу.

Јавни скупови и састанци са грађанима организованису у свим локалним заједницама у складу са планом камапње Локалних изборних штабова апредсједник и потпредсједници ДНС-а, генерални секретар, министри и чланови руководства и Главног одбора ДНС-а билису  присутни увећинилокаланих организација и на располагању за одговарајуће видове подршке(Крупа на Уни, Нови Град, Козарска Дубица, Костајница, Оштра Лука, Србац, Градишка, Прњавор, Бањалука, Берковићи, Љубиње, Требиње, Билећа, Фоча, Дринић, Теслић, Модрича, Дервента, Добој, Лопаре, Шековићи, Братунац, Зворник, Дрвар, Котор Варош, Шипово, Рибник, Пелагићево, Доњи Жабар, Брчко, Шамац, Рогатица, Соколац, Источно Ново Сарајево, Гацко).

Комуникација са медијима и присутност ДНС-а у електронским и штампаним медијима те на порталима медијских кућа били су оптимални. Редизајнирана је интернет-презентација ДНС-а асајтwww.dnsrs.org је дневно ажуриран новим садржајима. Садржај прилога је програмиран тако да је свим локалним организацијама које су имале потребу за објављивањем садржаја кампање обезбијеђен приступ и пролазност у медијима.

Штампани материјали (плакати и флајери) који су аранжирани и штампани на нивоу централног штаба правовремено су достављени на терен, изузев оних општинских организација које су материјал за штампу доставиле касно или је он био неупотребљив или непотпун.

Успостављен је висок стандард кампање.Кампању у општем смислу карактеришу лакоћа, једноставност, континуитет и стална присутност у јавности.

Кампања ДНС-а је била економична, рационална и у суштини нискобуџетна. ДНС се и у овој кампањи ослањао на властите, ограничене, скромне материјалне могућности. У највећем броју локалних заједница кампању су материјално обезбјеђивали сами чланови ДНС-а (првенствено кандидати) а само дио трошкова покривен је из резерви и текућих прихода органа ДНС-а (уговорене обавезе према медијским кућама, штампање плаката и летака, закуп неколико огласних површина). Веома корисним и економичним су се показале огласне површине у власништву чланова ДНС-а и локалних организација гдје су трошкови сведени само на штампање плаката а није било обавезе плаћања (у правилу скупог) закупа саме огласне површине (носача). Зидови кућа и других објеката у власништву наших активиста и пријатеља стављени су нам на располагање уз (често) инсистирање да се на те површине поставе наши рекламни материјали.

Медијски токови кампање Демократског народног савеза за локалне изборе 2012. за основну претпоставку имали су повећање медијске заступљености странке у односу на претходне изборне кампање и медијска покривеност предизборних активности на цијелој територији Републике Српске и дијела Федерације БиХ. Планирана је свакодневна медијска присутност у писаним медијима, обавезан више него један предизборни догађај на дневном нивоу забиљежен од стране редовне изборне хронике на државној телевизији и квалитетна сарадња са осталим телевизијским кућама, ради праћења предизборних активности ДНС-а, на дневном нивоу. Поред наведеног, планирано је такозвано визуелно вањско медијско оглашавање (билборди и слично), покривеност свих јединица у којима се учествује у изборном процесу у којима постоје техничке могућности за то.

Генерално гледано, медијски план је испуњен, а основни циљ: медијска свеприсутност је оставрен.

Визуелна вањска гласила су бројчано задовољавајућа и својим дизајном предњачила су у односу на остала, а основна порука „рјеч је рјеч, провјерено“ са топлом, мирном и ненападном визуализацијом, је успјешно пренесена грађанима. Циљани писани медији су обухватали све дневне новине са високим тиражом и заступљеношћу широм Републике Српске, више или мање, зависно од дијела територије, али према томе се и планирала заступљеност различитих кандидата и одборничких листа. Циљ је био да се у писаним медијима забиљежава кретање Предсједника Павића и руководства ДНС-а у предизборним догађајима, да текстове о програму ДНС-а у посјећеним мјестима са сликама са терена, самостално конципирамо, те да исти буду објављени у писаним медијима по нашем избору и наравно уз претходну најаву и резервацију медијског простора, што је успјешно реализовано током кампање. Поред тога рађени су текстови, под нашим надзором, у форми интервјуа са кандидатима за начелнике општина и периодични текстови о подручјима која нису, из техничких разлога, телевизијски пропраћена у својим предизборним активностима, те су на тај начин њихови програми представљени грађанима. Оно што је битно напоменути је то да су писани медији и сами, по свом програму, пратили дешавања у предизборном процесу, те да је заступљеност ДНС-а неуговорено у односу на уговорено била 30/70 у процентима. Тренд је да се ови проценти могу довести чак у исту раван, 50/50, искључиво унапријед испланираним свакодневним контактом са челним људима ових медија, што је увелико и рађено али са закашњењем и без претходно разрађене тактике приступа, чиме је овај проценат ипак задовољавајући, што све наводи на закључак да се у следећој медијској кампањи реализација старта од првог дана изборне кампање али учвршћивање успостављених односа, надоградња новим контактима и даље уговарање и планирање посла треба почети већ сада. Плански добро урађено је појављивање Предсједника Павића у пет најважнијих писаних гласила на последњи дан кампање, што је бацило акценат на све учеснике ДНС-а у предизборној трци и дефинитвно јесте потез који и у будуће треба примјенити. У радијском програму је постигнута оптимална заступљеност џинглова, општи дужи и краћи, као и сасвим довољно објављивање телевизијског спота, при чему је неопходно нагласити да вањски визуелни медији, радио џингл и тв спот дијеле исту ноту сталожености и сигурности, што је примјећено и поздрављено, а што говори да је „дизајн“ у овој кампањи био пун погодак. Телевизијски медији су задовољавајуће пратили предизборна дешавања у ДНС, према уговореним аранжманима и уз свакодневни контакт, а оно што је и овдје битно истаћи је исто што је наведено и за писане медије, а то је да је ниво медијске застпљености сразмјеран уговореном али да се проширење медијског простора и те како може увећати, и јесте дијелом, простом колегијалном и срдачном комуникацијом на дневном нивоу, за шта такође припреме требају почети већ сада. Из тог разлога планирано је постизборно дружење задужених за медије током кампање појединачно са представницима медија са којима се активно и успјешно сарађивало, како би се изразила захвалност за учињено и створили темељи за оно што се тек планира чинити, путем медија.

Резиме успјешности медијских токова би био да је, како је наведено, основни циљ: већа медијска заступљеност ДНС-а него икада, постигнут, али да су неминовности ради даљег унапређења медијског дијела кампање, следећи – грађење чвршћих односа и одржавање контакта са представницима свих релевантних медија константно, срдачно и ненаметљиво, – планирање медијског дијела кампање далеко прије почетка кампање, што значи дужност представника избрних јединица да програм своје кампање осмисле раније и да га обогате догађајима чији су они креатори а који би заједно чинили дешавањима богатију и разноврснију кампању, самим тим и интересантнију и другачију, – формирање тима за осмишљавање и провођење медијског дијела кампање много прије почетка кампање, а који би подразумјевао и контакт особе испред сваке изборне јединице али не у обавјештајном смислу већ и садржајно захтјевнијем по питању надзора над динамиком и квалитетом креирања догађаја, – раније прикупљање података и вођење подробних анализа приоритетних дешавања за сваки дио територије Републике Српске и вођење парцијалних медијских кампања унутар једне оквирне, како би сваки дио територије био једнако квалитативно заступљен, што је од посебног значаја за изборе 2014.године.

Изборни резултати ДНС-а изискују потребу сталне комуникације са јавношћу.

ДНС је и на овим изборима, као и у неколико претходних изборних периода, остварио значајан раст и напредак. Постављени циљ и задатак да се за одборничке листе оствари 60.000 гласова је остварен и премашен: према подацима које сада имамо, одборничке листе су оствариле подршку 63.598 гласача у Републици Српској и 1419 гласача у Федерацији Босне и Херцеговине, што укупно чини 65.017 гласача(извор: локални изборни штабови и страначки посматрачи).

На овим изборима са листи ДНС-а изабрано је више од 120 одборника у 57 ОИЈ и 2 начелника (Приједор и Оштра Лука). Са листи коалиција у Брчком и Гацку изабрани су одборници а кандидати коалиција у којима је био ДНС или уз подршку ДНС-а изабрани су начелници у Козарској Дубици, Котор Вароши, Кнежеву и Осмацима. У општинама у којима нису изабрани, наши кандидати за начелнике су добили значајну подршку гласача (Крупа на Уни, Петровац, Челинац, Дрвар, Берковићи) што је добра основа за даљи рад и јачање утицаја ДНС-а у тим срединама.

НА ДАН 10.11.12. ГОДИНЕ

Извор: www.izbori.ba

006 КРУПА НА УНИ обрађено: 100% БМ важећих: 1.162 неваж: 47

КЛИЧКОВИЋ ГОЈКО (СДС) 650 55,94%

КОТУР МЛАДЕН (ДНС) 512 44,06%

009 ПРИЈЕДОР обрађено: 100% БМ важећи: 37.305 неваж: 4.125

ПАВИЋ МАРКО (ДНС) 18.755 50,27%

ТАДИЋ ДРАГО (СНСД) 11.080 29,70%

БОЈИЋ БОРИСЛАВ (СДС) 7.470 20,02%

013 ПРЊАВОР обрађено: 100% важећих: 18.780 неваж: 1.123

ГАТАРИЋ СИНИША (СДС) 10.254 54,60%

КАЛАБИЋ ДРАГО (СНСД) 6.360 33,87%

АУЛИЋ СРЕТКО (ДНС) 1.661 8,84%

СОФТИЋ ИСМЕТ (СДП БиХ) 505 2,69%

031 ПЕТРОВАЦ обрађено: 100% важећих: 733 неваж: 11

КОВАЧЕВИЋ ДРАГО (СНСД-СП) 374 51,02%

ПРОШИЋ ДЕЈАН (ДНС) 284 38,74%

ПУЂА ВЛАДИМИР (СДС) 75 10,23%

033 ОШТРА ЛУКА обрађено: 100% важећих: 2.249 неваж: 145

СТАНАР ДРАГАН (ДНС) 1.365 60,69%

ВУЛИН ЉУБОМИР (СНСД) 884 39,31%

035 ЧЕЛИНАЦ обрађено: 100% важећих: 9.474 неваж: 555

ЗЕЉКОВИЋ МОМЧИЛО (СНСД) 3.107 32,80%

ТРИВИЋ РАДОМИР (ДНС) 2.827 29,84%

ЈАНКОВИЋ УРОШ (СДС) 2.688 28,37%

ТЕШАНОВИЋ ВЛАДИСЛАВ (НДС) 852 8,99%

057 ДРВАР обрађено: 100% важећих: 3.879 неваж: 345

ЛУКАЧ СТЕВИЦА (СНСД) 1.978 50,99%

ЗРИЛИЋ ВЛАТКО (ДНС) 1.637 42,20%

ТРНИНИЋ СТЕВО (ЗСД ММ) 264 6,81%

061 РИБНИК обрађено: 100% важећих: 4.264 неваж: 181

САВИЋ ГОРАН (СНСД) 1.723 40,41%

БАБИЋ БРАНКО (СДС) 1.225 28,73%

ПРОЛИЋ ДУШАН (ДНС) 1.188 27,86%

ТУЧИЋ МИЛЕВА (СП) 128 3,00%

085 ГЛАМОЧ обрађено: 100% важећих: 2.509 неваж: 88

МАРКОВИЋ РАДОВАН (СНСД) 933 37,19%

ЛАШТРО ИВИЦА (ХДЗ БиХ) 566 22,56%

САЛТАГА АМЕЛ (СДА) 526 20,96%

КОПАЊА ЂУРАЂ (СП) 369 14,71%

СУБОШИЋ ВОЈКО (ЗСД ММ) 85 3,39%

ЧУЛИЋ СЛАВКО (ДНС) 30 1,20%

101 ШЕКОВИЋИ обрађено: 100% важећих: 5.234 неваж: 100

НИНИЋ БУДИМИР (СДС) 2.634 50,32%

РИСТИЋ МОМИР (СНСД) 2.429 46,41%

ЛАЗИЋ РАЈКО (ДНС) 171 3,27%

104 БРАТУНАЦ обрађено: 100% важећих: 10.898 неваж: 427

МЛАЂЕНОВИЋ НЕДЕЉКО (СДС) 3.520 32,30%

ЈОВАНОВИЋ МИЛАДИН (СНСД) 2.661 24,42%

БЕГИЋ РЕФИК (СДС-СБиХ) 2.266 20,79%

СТОЈАНОВИЋ СНЕЖАНА (ПДП) 1.368 12,55%

РАДОВИЋ ДРАГО (ДП) 640 5,87%

МОМЧИЛОВИЋ БОЖО (ДНС) 443 4,06%

140 ИСТ. НОВО САРАЈЕВО обрађено: 100% важећих: 6.146 неваж: 309

ЋОСИЋ ЉУБИША (СНСД) 2.818 45,85%

ДРАШКОВИЋ ГОЈКО (СДС) 2.400 39,05%

ЧАМУР СПАСОЈЕ (ПДП) 672 10,93

ПАЈИЋ СЛОБОДАН (СП) 136 2,21%

ЧЕКО БОГДАН (ДНС) 120 1,95%

169 ЧАЈНИЧЕ обрађено: 100% важећих: 2.949 неваж: 95

КАРАЏИЋ ГОРАН (СДС) 1.288 43,68%

РОЉИЋ БРАНКО (СНСД) 800 27,13%

ТАДИЋ ЗОРИЦА (СП) 546 18,51%

ТУПЕША МИЛАН (ДНС) 315 10,68%

177 БЕРКОВИЋИ обрађено: 100% важећих: 1.210 неваж: 27

АБРАМОВИЋ НЕНАД (СДС) 629 51,98%

БАЋЕВИЋ СЛАВОЉУБ (ДНС) 389 32,15%

КУНДАЧИНА ДРАГО (СНСД) 178 14,71%

ЂУРИЦА ДУШАН (СП) 14 1,16%

Вођење одговорне политике, рад на извршењу програмских циљева и задатака, брига о заједници, одговорна кадровска политика и јачање организационе структуре су услов и основа јачања и раста ДНС-а. Одговорни и озбиљни људи (из ДНС) од политичког рада и политике не праве спектакл и забаву за народ, што социјално-економски угрожен гласач препознаје и према чему се на изборима опредјељује.

Добра унутрашња организација и стална комуникација су неопходни за јачање и раст ДНС-а. Покренуте снаге треба држати на окупу и у покрету стално, оптималним интензитетом политичког рада. Оснивање и освјежавање мјесних одбора ДНС-а је веома важан услов за правовремено и оптимално дјеловање у кампањама јер је без таквих ослонаца у сваком насељеном мјесту тешко организовати успјешне јавне скупове или наћи поуздане сараднике за рад у изборној кампањи. Како мобилисати поуздане чланове бирачких одбора и страначке посматраче ако немамо мјесне одборе!

Поштовање утврђених рокова за одређене фазе припрема за кампању и саме кампање је услов правовремених припрема материјала за кампању. Ми смо имали лоша искуства са неким локалним организацијама које су радње за које су од стране Централног изборног штаба прописани рокови били 20. јула те радње извршавали тек крајем августа или никако. То је значајно компликовало динамику и непотребно повећавало трошкове кампање.

Највећи успјех и добро овогодишњих избора је чињеница да се ДНС као парламентарна странка по први пут појављује у готово свим локалним заједницама у којима је истакао своје кандидате. Мало је општина у којима ДНС није прешао праг расподјеле мандата (Костајница, Петрово, Милићи, Гламоч, Власеница, Трново).

1. Основуутврђивања и вођења предизборне и изборне активности Демократског народног савеза за локалне изборе 2012. године чинила супоред његовихстатутарних, програмскихи стратешкихдокумената, Политичка платформа за локалне изборе 2012. године и изборни програми градских, општинских и мјесних организација Странке.

Полазећи од тога, Странка је, и у овим локалним изборима, потврдила своју организованост, политичку снагу и значајно побољшала изборни резултат, што је сигурна основа за даљи раст и постизање успјеха у остваривању њеног основног циља да постане стабилна трећа политичка странка у Републици Српској, да буде најбоља или у врху у што је могуће већем броју локалних заједница, што је њен народно-национални и економски концепт прихваћен и што пружа нову шансу свим грађанима.

Јединствена је оцјена да је Странка самостално, и у оквиру подршке најбољим кандидатима других политичких странака, на основу своје политичке платформе  и програмских  активности за локалне изборе,  радом изборних штабова, као и укупних активности  организације, органа и радних тијела,  чланства, симпатизера и свих њених гласача обезбиједила завидан изборни резултат.

Странка је обез6иједила да има представнике у највећем броју скупштина локалних и градских заједница, што ће јој омогућити  да учествује у обављању врло одговорних извршних дужности и одборнике у скупштинама локалних заједница  у Републици Српској и Федерацији Босне и Херцеговине.

2. Потврђено је да су главни правци дјеловања ДНС у домену друштвене, економске, социјалне и других политика и основни правци дјеловања добро утврђени, јер су изборни резултати остварени захваљујући  бољој организацији, јачању учешћа и утицаја ове Странке, њеног конституисања и профилисања у снажну, самосталну и модерну политичку странку која успјешно остварује своје статутарне и програмске циљеве и задатке.

Успјели смо то прихватљивом, принципијелном и одговорном политиком и односом према бирачком тијелу, дубоко свјесни чињенице да у времену у којем живимо и дјелујемо без таквог приступа нема лаких и једноставних рјешења нити великих успјеха. Оно што је сигурно јесте да је испољено много знања, рада, упорности, а понајвише мудрости, поштења и јединства, да у овогодишњим локалним изборима наша политика, дјеловање и укупна наша визија заснована на кључним принципама и ставовима  буде потврда учињеног у времену прошлом и чврсто јемство још већих изборних резултата у времену будућем.

Изборни резултати и искуства су показала да су бирачи више мотивисани за локалне изборе, јер на њима су дали свој глас и повјерење нашој Странци и нашим кандидатима којима вјерују и од којих очекују да ће им омогућити квалитетнији, бољи и безбједнији живот у средини у којој живе и раде.

Да би бирачи нашу Странку, њене кандидате, наше ријечи и наша дјела и даље препознавали као свој избор, неопходно је да им заједнички покажемо и увјеримо их да ћемо рјешавати основна егзистенцијална питања локалног живота и развојаи бавити се основнимправима, обавезама и одговорностима свих субјеката у локалној заједници.

Морамо, прије свега, још више и досљедније поштовати себе и вјеровати једни другима, окупљати и организовати грађанеијачати нашу саборност, ширити наше идеје и подстицати идеје других, јачати толеранцију, културни дијалог и цивилизацијске вриједности.

3. Наглашавамо да само у складу са уставом, законом, статутом и политичким актима грађани и њихове локалне заједнице могу стварати услови да у локалној самоуправи, да непосредно или преко својих слободно, демократскиизабраних представника рјешавајуи задовољавају своје основне економске, социјалне, културне, комуналне, админи­стративне и друге потребе, и учествују у остваривању заједничких и општих интереса и потреба које се односе на њихов живот и рад.

При томе,  облицима непосредног одлучивања грађана на локалном нивоу о пословима од заједничког, општег и локалног интереса неопходно је прићи као услову који јемчи и доприноси учвршћивању основа локалне самоуправе и партиципативне демократије, владавине права, људских права и слобода, примјерених највишим свјетским и европским стандардима.

4. Сви оправдани приједлози, сугестије, мишљења и примједбе грађана који су изражени у предизборној и изборној активности у локалним заједницама морају бити уважавани у утврђивању и остваривању политике, мјера и активности у органима и тијелима Странке на свим ниовима. При томе, морамо остварити наш основни мото да само јака Странка кроз своје дјеловање и у оспостобљеним и стабилним институцијама система, може остваривати утврђене дугорочне и краткорочне циљеве одрживог развоја који се односе на побољшање квалитета живота и животног стандарда и смањење сиромаштва.

Потврдили смо, и у овим изборима, да се морамо бавити човјеком, рјешавајући његова права, животне проблеме, потребе и интересе.

5. Сви органи Странке су дужни анализирати своју активност у свим фазама локалних избора у 2012. години и, на тој основи, предузети потребне активности и мјере које  ће бити основа и путоказ за припреме и провођење предстојећих избора у ДНС-у и  општих избора у 2014. години.

Предсједништво ДНС-а

Copyright@2016 Proway | All Rights Reserved